Az élet sava-borsa - 2018. december 4.

Rendhagyó eseménynek adhatott otthont a Cecei Művelődési Ház 2018. november 30-án, este 18.00 órai kezdettel. Rendhagyóra, hiszen egy 2018-ban megjelent és Cece településhez kapcsolódó könyv bemutatójára került sor a kora esti időpontban. „Az élet sava-borsa” – Horváth János életregénye címmel jelent meg ez év tavaszán Zsiros Mária és Menyhárt Ferenc közös munkája, amely a Cece településen született és nevelkedett, de a közgazdaságtanban és a nemzetközi diplomáciában kifejtett tevékenysége miatt világhírnévre szert tett, prof. Horváth János közgazdász-politikus életét és munkásságát volt hivatott bemutatni. A könyvbemutatón a szerzőpáros mellett Varga Gábor országgyűlési képviselő, illetve a mű lektora, a szintén cecei Pordány Sarolta, a Budapesti Művelődési Központ vezetője vett részt meghívottként. A program során Szabóné Várady Katalin a program egyik szervezője köszöntötte a megjelent érdeklődőket, akik Pajor Lili, nyolcadik osztályos tolmácsolásában hallgathatták meg Szász Károly hazafias költeményét. Ezután Varga Gábor köszöntötte a megjelenteket és méltatta az idén 97 éves professzort, aki mellett 2006. és 2014. között 8 évet ült a parlamentben, amelynek Horváth János ebben az időszakban korelnöke volt. Ezután a mai napig aktív professzor úr telefonon, élőben köszöntötte a megjelenteket, mivel egy kórházi kezelés miatt nem tudott eleget tenni a cecei invitálásnak. Köszöntőjében most is megfogalmazta, hogy milyen fontos szerepet játszott életében szülőfaluja és az ott magába szívott tapasztalások, ismeretek, amelyekből egész életében tudott profitálni. A köszöntés után Szente Tünde újságíró moderálásával a meghívott vendégek beszéltek a mű elkészítéséről, illetve a Horváth Jánossal kapcsolatos élményeikről. A program egy kötetlen és jó hangulatú beszélgetésbe ment át, amely során a szintén cecei kötődésű szerzők, vendégek és a megjelent több mint hatvan főnyi hallgatóság együtt élhette meg, hogy milyen értékeket rejt magában ez a település és azt, hogy egy jó értelmű „ceceiség”, vagyis a gyökerekhez húzó lokálpatriotizmus a mai világunkban is nélkülözhetetlenül fontos. A program végén a szerzők köszöntet mondtak a program megszervezésben nyújtott segítségért a Cecei Általános Iskola vezetőinek.