Általános Iskola Cece

Zircre és Csesznekre kirándultunk - 2018. június 20.

A cecei iskolások az EFOP-1.2.1-15-2016-00226 azonosító számú, „Védőháló a családokért programok megvalósítása a Sáregresért Közhasznú Egyesületnél” című pályázat keretében 2018. június 14-én, csütörtökön egy buszos kiránduláson vehettek részt. 47 olyan diákunk részesült ebben a jutalomban, akik a 2017/18-as tanév során iskolánk jó hírnevének öregbítése érdekében aktívan tevékenykedtek. Ezzel is díjaztunk énekkari munkát, kiemelkedő sport eredményeket, vers és mesemondó versenyzőket, színjátszókat, tanulmányi versenyeken jeleskedőket, vagy a magatartásukkal és szorgalmukkal példát adókat. A kirándulás keretében Csajtainé Szabó Ágnes tanárnő vezetésével Zircre és Csesznekre látogattunk el. A buszra szállás után, kissé borongósabbra fordult az idő és az út folyatásaként, Veszprém felé már kisebb eső zónák is megzavarták a lelkesedésünket. Zircre érve egy kicsit szemerkélt az eső, ami a tervezett parki piknikünket is megzavarta, hiszen úgy terveztük, hogy a nagyon tartalmas úti csomagból fogunk több alkalommal is falatozni- kültéren. Ezt az eső egy kicsit negatívan befolyásolta, de a finomságokat a múzeum aulájában is jóízűen el tudtuk fogyasztani. Kirándulásunk első helyszíne a Zirci Bazilika volt, ahol az idegenvezető nagyon kedvesen elmesélte nekünk a templom történetét, a rekonstrukciós munkálatok részeit, a bazilika fő „látványosságait” és ezek funkcióit. Először a padokban ülve, majd az idegenvezetővel körbejárva néztük végig a sok csodálatos részletet, amit ez a csodás épület rejtegetett. Ezután átsétáltunk a még mindig szemerkélő esőben a Ciszterci Műemlékkönyvtárba, ahol szigorú szabályok betartása mellett nézhettük végig a két színpompás olvasó termet, ami közel 65.000 darab könyvet rejt. A könyvek mellett a padozat és a bútorok is nagyon különlegesek voltak, és megtudhattuk, hogy a háború alatt egy katonai repülőgép is belezuhant a szép műemlék épületbe, aminek a javítási munkálatait csak itt-ott lehet felfedezni. Az idegenvezetők nagyon kedvesek és türelmesek voltak a gyerekekkel és szívesen válaszoltak minden kérdésükre. Mivel még mindig szemerkélt az eső, ismét elővettük az elemózsiás csomagunkat és az aulában falatozni kezdtünk. Rövid pihenő után átsétáltunk az Egyháztörténeti Kiállításra, ahol az egyik oldalon egy szép kézi szövésű kárpitot és egyházi tárgyakat láthattunk. A másik kiállítói részben a mai kornak megfelelően interaktív monitorokkal felszerelt termekbe látogattunk el, ahol sok-sok érdekességet láthattunk, a bútoroktól, a ruhákon át a keresztekig. Még egyszemélyes írópadokba is beleülhettek a gyerekek, ahol tintatartó és lúdtoll hely is volt, de meg lehetett nézni az egész épület együttest is, maketten. Rövid idő múlva kinyílt a „varázs ajtó” az Egyháztörténeti Kiállítás hátsó részében, majd elkezdődött rácsodálkozó túránk a Zirci Arborétumba, szintén egy nagyon kedves, fiatal kísérő segítségével, aki szinte minden növényről tudott valami érdekeset mondani számunkra, úgyhogy az eső már nem is zavart annyira bennünket. Nem csoda, hogy sok érdekesség hangzott el, hiszen:

„A ciszterci apátság műemléki környezetében angolkert stílusban létesült park hazánk legmagasabb fekvésű fás gyűjteménye, - 400 méter tengerszint feletti magasságban. Minden évszakban pompás látványt, kellemes felüdülést nyújt. Tavasszal a halastó partján telepített dísznövények, évelőágyások üde látványa, nyáron a zöld ezernyi árnyalata, a hársfák zsongító illata, a Cuha-patak csobogása, ősszel a melegbarna-sárga színpompa, télen az ágakat belepő hótakaró, zúzmara varázsolja mintegy mesevilágba a látogatót.

A 20 hektáron fekvő, angolkertnek is nevezett „fás-kert” alapítása a 18. század második felére tehető, ahol gyönyörű természeti környezetben gyakorta találkozhatunk a Bakonyra jellemző bogár- és rovarvilág képviselőivel, ráadásképp előfordulhat, hogy őzek, mókusok kísérik kerti sétánkat.”

Nagyon jól éreztük magunkat!

Ezután felszálltunk a buszra, majd elbuszoztunk Csesznekre a várhoz, ami nagyon szépen fel volt újítva. A belépés után ismét egy finomat falatoztunk a még mindig tartalmas úti csomagból, majd közös erővel megmásztuk a vár kaptatóját. Ezután csodaszép kilátás nyílt elénk, amint egyre feljebb és feljebb másztunk. Gondolatban mindenki várkisasszonynak és a bástyát védő lovagnak képzelhette magát. E mellett nagyon élveztük a szép látványt és jó levegőt!

Visszasétálva megnéztük a bejáratnál lévő kicsi kiállítótermet, ahol régi fegyvereket láthattunk, valamint olyan laminált plakátokat, ahol Magyarország szép tájai, látványosságai, várai és műemlékei voltak láthatóak. Nagy örömünkre felfedeztük a Csók István Emlékmúzeumot és a Simontornyai Várat is.

A vár meglátogatása után buszra szálltunk és vidáman hazautaztunk!