Kuruc-kort idéztek Cecén! - 2017. november 15.

2017. november 7-én, kedden Nagy Csaba tárogató művész látogatta meg a Cecei Általános Iskolát „Hej Rákóczi, hej Bercsényi!” című előadásával. Iskolánk 4. és 5. évfolyamos tanulói vehettek részt a programon, amely során a művész hangszerek segítségével idézte meg számukra a magyar történelem híres korszakát. Az előadás során bemutatásra került a Rákóczi-korszak legendás hangszere, a tárogató is, amelyről megtudhattuk, hogy éles hangját annak köszönhette, hogy eredetileg a hadseregcsoportok irányítására használták a csatákban. A szabadságharc leverése után betiltották használatát és szinte teljesen el is tűnt ez a hangszer, amelyet ma már csak hagyományőrzés keretében használunk. A ma használatos tárogató már sokkal lágyabb dallamok előcsalogatására is alkalmas, így ezen „reformtárogató” segítségével hallhattunk kuruc-nótákat. Az előadóművész a program során nem csak zenei ismereteket, hanem fontos történelmi és művészettörténeti információkat is átadott a gyerekeknek, akik érdeklődéssel hallgatták előadását. Az előadás remélhetőleg az ország sok iskolájába eljut majd, hiszen a Nemzeti Kulturális Alap támogatja, Balog Zoltán miniszter úr védnökségével. Köszönjük a támogatónak, hogy a cecei diákok is részesülhettek ebből a kezdeményezésből!

Gerlice

Gerlice Néptánc