Reformációs emlékfutás - 2017. október 10.

Ebben az esztendőben – amikor protestantizmus a reformáció ötszázadik évfordulójára emlékezik – sokan, sokféle módját választják a megemlékezésnek. De nem csupán a történelmi tényre szeretnék – és szeretnénk – felhívni a figyelmet, hanem arra a folyamatra, amely a reformációval indult világhódító útjára, s formált át embereket, népeket, városokat és egész társadalmakat. Egy ilyen emlékeztető eseménynek volt részese október 5-én a Cecei Református Egyházközség is. Bardócz Csaba ikafalvi (Ikafalva, RO) lelkipásztor és társai szervezésében október első napján rajtolt el a németországi Wittenbergből a ReforMaraton 500 nevű kezdeményezés, melynek célja, hogy a reformáció havában ötszáz Kárpát-Medencei gyülekezethez juttassák el Luther Márton 95 tételének magyar fordítását. Ez volt az a szikra (vitairat), amely 1517. október 31-én lángra lobbantotta a megújulás rég óhajtott folyamatát.

Október 5-én jutottak el a maratonfutók Cecére, ahol a helyi általános iskolások népes csapata fogadta őket, s közösen juttatták célba a tételeket a református templomhoz. A szervező-lelkipásztor rövid beszédében elmondta, hogy a futás célja a figyelemfelkeltés, az arra való rámutatás, hogy a reformáció nem egy egyszeri, befejeződött esemény, hanem a maratonfutáshoz hasonlóan egy folyamat, amely az ember egész életét átfogja. Célja a folyamatos belső, lelki megújulás, amelyet elválaszthatatlanul követ a – reformáció nyomán is megjelent – külső megújulás egyházi, társadalmi szinten. Erre a megújulásra bíztatta a megjelenteket is, majd ezt követően jelképesen kiszögezték a református templom ajtajára a 95 tétel másolatát. Hálásak voltunk a lehetőségért, hogy mi is részesei lehettünk az eseménynek; valamint köszönjük a Cecei Általános Iskolának a közreműködést!

Soli Deo Gloria – Egyedül Istené a dicsőség!

Gajdos János, református lelkész, Cecei Református Egyházközség

Gerlice