A ’48-as huszárok nyomában - 2017. június 21.

A ’48-as huszárok nyomában jártak Erdélyben a cecei és alapi hetedik osztályosok

A Cecei Általános Iskola és Alapi Tagintézménye 1.244.000 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el az Emberi Erőforrások Minisztériumától a 2016-2017-es tanévben megvalósított Határtalanul!-pályázatra. A 4 napból álló kirándulási programon az iskolák 7. évfolyamos diákjai vehettek részt kísérő pedagógusaikkal együtt. Az utazás során több mint közel 1300 km-t tettek meg, amely során felkeresték a Partium és az Erdélyi medence olyan településeit, amelyek fontos szerepet játszottak az 1848-49-es szabadságharc eseményeiben. A kirándulás 2017. május 31. ás június 3. között valósult meg 38 diák és 4 pedagógus bevonásával. Az utazó diákok már az egész tanév során készültek erre az alkalomra, amely során útikönyveket, térképeket tanulmányoztak, öt fős csoportokban írásbeli feladatsorokat oldottak meg. Digitális bemutatók készültek az utazásunk során felkeresendő helyszínekről, majd előkészítő órák zajlottak Erdély földrajzáról, történelméről, művészetéről. A megszerzett ismeretekről szóbeli vetélkedő formájában adtak számot május 12-én a cecei és alapi csapatok. A feladatok között szerepelt betűvadászat, villám kérdések, vaktérkép és activity játék. Jó alkalom volt ez a megmérettetés egymás megismerésére is. A hosszú előkészületek után nagy izgalommal várták a diákok az utazás reggelét. Első állomásunk Debrecen volt, ahol felkerestük a Református Nagytemplomot és Kossuth Lajos szobrát, ahol fogadalmat tettünk, majd kiosztottuk a felelősöknek a megbízó leveleket. Hamar elértük a határt és gyorsan át is jutottunk, így helyi idő szerint 14.00 órára már a testvériskolánknál, a nagyváradi Juhász Gyula Általános Iskolánál voltunk, ahol nagy szeretettel, üdítővel és friss péksüteménnyel fogadtak bennünket. Bejártuk az iskolát és megkoszorúztuk Juhász Gyula Emléktábláját. Ezt követően városnézésre indultunk a helyi pedagógusok és diákok vezetésével, amely során megnéztük a Szent László székesegyházat, a híres Kanonoksort és a Püspöki palotát. Ezután felkerestük szállásunkat, majd rövid pihenő után fojtattuk a városnéző sétánkat. Eközben még két helyszínen koszorúztunk, Szacsvay Imre szobránál és Nagy Sándor József emlék táblájánál. A második nap volt a legfárasztóbb számunkra, hiszen nagyon sok programot valósítottunk meg. Ezen a napon jártunk a Királyhágón, Körösfőn, ahol Vasvári Pál kopja fájánál koszorúztunk, megpihentünk a kazettás mennyezetű református templomban, majd vásárolgattunk a bazársoron. A nap folyamán megcsodáltuk a tordai sóbányát, túráztunk a Tordai hasadékban, majd Torockóra vezetett utunk, ahol megcsodáltuk a gyönyörű archaikus házakat, a Székelykövet és ihattunk a helyi forrásvízből. Csodálatos tájon vezetett utunk Nagyenyedig ahol az éjszakát töltöttük. Este számba vettük eddigi programjainkat, megbeszéltük a következő nap helyszíneit. A harmadik napon megnéztük Nagyenyed és Gyulafehérvár nevezetességeit és elhelyeztük koszorúinkat a magyar emlékhelyeken. Bejártuk Vajdahunyad várának minden zeg-zugát, majd délután 5 óra körül Dévára értünk ahol elfoglaltuk szobáinkat a Téglás Gábor Iskola Központban. Ezután felkerestük a Dévai Szent Ferenc Alapítvány rendházát, amelyben éppen 25 éve kezdte meg áldásos munkáját Böjte Csaba ferences szerzetes. Az itt nevelkedő és dolgozó növendékek mutatták be a mindennapi életüket, majd átadtuk adományainkat. Utolsó napi programunk első állomása a Dévai vár volt, ahová egy siklóvasúttal jutottunk fel. Felelevenítettük a vár legendáját és valós történelmét is. Körutunk utolsó helyszíne Arad volt, ahol az obeliszknél néma főhajtással emlékeztünk a 13 kivégzett tábornokra és elhelyeztük koszorúnkat. A Megbékélés terén megcsodáltuk a Szabadság szobrot és szintén megkoszorúztuk. Tikkadtan és fáradtan szálltunk buszra és indultunk hazafelé. A hátáron való átkelés kicsit hosszadalmas volt, de este 20.00 órára hazaértünk, sok-sok élménnyel gazdagodva. Itthon, június 6-án, a pályázatban vállaltak szerint egy tematikus napot szerveztünk az iskolában a Nemzeti Összetartozás Napjáról. A látottakról értékelő órát, majd bemutató órát szerveztünk a hatodik évfolyamosoknak, illetve az érdeklődő szülőknek. Ezekkel az eseményekkel zártuk a pályázat megvalósítását.

Köszönjük a lehetőséget a programban való részvételre!

A cecei és alapi 7. osztályosok.

Gerlice

Gerlice Néptánc