„Nyergelj-fordulj” - 2015. június 17.

„Nyergelj-fordulj” – A ’48-as huszárok nyomában Erdélyben a cecei és alapi hetedik osztályosok

A Cecei Általános Iskola és Alapi Tagintézménye 959.100 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt Határtalanul! pályázat 2014-2015. évi kiírása során. A program szerint egy 4 napból álló kirándulást valósítottak meg a pályázatba bevont diákok és pedagógusok, amelynek útvonala a Partium és az Erdélyi medence olyan településeit érintette, amelyek fontos szerepet játszottak az 1848-49-es szabadságharc során. A kirándulást 2015. június 3-6. között valósult meg 37 diák és 4 pedagógus bevonásával. A hetedik évfolyamos diákok a pedagógusaikkal együtt készültek erre az útra szinte az egész tanévben. Útikönyveket, térképeket tanulmányoztak, öt fős csoportokban 3 fordulós írásbeli feladatsort oldottak meg, amelyek között szerepelt vers idézet, népdal szöveg kiegészítés, nevezetes képzőművészeti alkotások felismerése, a ’48-as események, csaták helyszíneinek megjelölése vaktérképen. Digitális bemutatók készültek az utazásunk során felkeresendő helyszínekről, majd előkészítő órák zajlottak Erdély földrajzáról, történelméről, művészetéről. A megszerzett ismeretekről szóbeli vetélkedő formájában adtak számot április 30-án a cecei és alapi csapatok. A feladatok között szerepelt betűvadászat, villám kérdések, vaktérkép és activity játék. Jó alkalom volt ez a megmérettetés egymás megismerésére is. E hosszú előkészületek után már csak az indulásra vártunk nagy izgalommal. El is érkezett a nagy nap, amelynek reggelén hatalmas bőröndjeinkkel elindultunk a ’48-as huszárok nyomában. Első állomásunk Cegléd volt, ahol a Kossuth szobornál fogadalmat tettünk, majd Debrecenben kiosztottuk a felelősöknek a megbízó leveleket. Hamar elértük a határt és gyorsan át is jutottunk, így helyi idő szerint 14.00 órára már a testvériskolánknál, a nagyváradi Juhász Gyula Általános Iskolánál voltunk, ahol nagy szeretettel, üdítővel és friss péksüteménnyel fogadtak bennünket. Bejártuk az iskolát és megkoszorúztuk Juhász Gyula emléktábláját. Ezt követően városnézésre indultunk a helyi pedagógusok és diákok vezetésével. Megnéztük a Szent László székesegyházat, a Püspöki palotát, megkoszorúztuk a Petőfi szobrot és Rulikowszki Kázmér síremlékét. Ezután felkerestük szállásunkat, majd rövid pihenő után fojtattuk a városnéző sétánkat. Eközben még két helyszínen koszorúztunk, Szacsvay Imre szobránál és Nagy Sándor József emlék táblájánál. A második nap volt a legfárasztóbb számunkra, hiszen nagyon sok programot valósítottunk meg. Ezen a napon jártunk a Királyhágón, Körösfőn, ahol Vasvári Pál kopja fájánál koszorúztunk, megpihentünk a kazettás mennyezetű református templomban, majd vásárolgattunk a bazársoron. A nap folyamán megcsodáltuk a tordai sóbányát, túráztunk a Tordai hasadékban, majd Torockóra vezetett utunk, ahol megcsodáltuk a gyönyörű archaikus házakat, a Székelykövet és ihattunk a forrásvízből. A Kis Szent Teréz árvaházban átadtuk adományainkat, beszélgettünk az ott élőkkel, megnéztük kertjüket, állataikat. Csodálatos tájon vezetett utunk Nagyenyedig ahol az éjszakát töltöttük. Este számba vettük eddigi programjainkat, megbeszéltük a következő nap helyszíneit. A harmadik napon megnéztük Nagyenyed és Gyulafehérvár nevezetességeit és elhelyeztük koszorúinkat a magyar emlékhelyeken. Vajdahunyadra vezető úton csákókat hajtogattunk, ugyanis Piskinél eljátszottunk egy 48-as csata részletet. Bejártuk Vajdahunyad várának minden zeg-zugát, majd délután 5 óra körül Dévára értünk ahol elfoglaltuk szobáinkat a Téglás Gábor Iskola Központban. Ezt követően egy rövid bevásárló körútra indultunk, majd vacsora után értékeltük a napot, kirándulásai naplót készítettünk és sokig fociztunk. Utolsó napi programunk első állomása a Dévai vár volt, majd rövid sétát tettünk a városban, amely során megnéztük a Bethlen-kúria épületét, fotóztunk és jót fagyiztunk. Körutunk utolsó helyszíne Arad volt, ahol az obeliszknél néma főhajtással emlékeztünk a 13 kivégzett tábornokra és elhelyeztük koszorúnkat. A Megbékélés terén megcsodáltuk a Szabadság szobrot és szintén megkoszorúztuk. Tikkadtan és fáradtan szálltunk buszra és indultunk hazafelé. A hátáron való átkelés kicsit hosszadalmas volt, de este 20.00 órára értünk haza, sok-sok élménnyel gazdagodva. Itthon, június 8-án, a pályázatban vállaltak szerint egy tematikus napot szerveztünk az iskolában a Nemzeti Összetartozás Napjáról. A látottakról értékelő órát, majd bemutató órát szerveztünk a hatodik évfolyamosoknak, illetve az érdeklődő szülőknek. Ezekkel az eseményekkel zártuk a pályázat megvalósítását.

Köszönjük a lehetőséget a programban való részvételre!

A cecei és alapi 7. osztályosok.